Dovolenka cez cestovku – odporúčame?

Nastal ten čas. Dovolenka. Po náročných a vyčerpávajúcich pracovných dňoch sa nám konečne uvoľnilo miesto v kalendári, a tak sme mohli začať s plánovaním tohtoročnej prvej dovolenky. No ale tentokrát to bolo iné. Celý život sme sa vyhýbali cestovkám, cestovali sme na vlastnú päsť, riešili sme letenky, ubytovanie, stravu a dopravu vždy sami. Ale povedali sme si, že prečo nevyskúšať aj cestovku, porovnať to a spraviť si názor.

V cestovnej kancelárii Čedok mali super výhodné last minute ponuky. V piatok som spravila rezerváciu a v pondelok sme leteli. Leteli sme na ostrov Džerba v Tunisku, na ktorý sme počuli od známych len chvály. Tak sa pustime do článku, kde vám podrobne popíšem náš All Inclusive pobyt cez cestovku.

Výber miesta a hotela

V tomto prípade rozhodovala cena. Tunisko vychádzalo najlepšie. Hotel Hari Club Beach Resort Djerba sa nachádzal priamo pri pláži, ponúkal All Inclusive pobyt na 8 dní za 420 €/osoba. Cena bola viac než uspokojivá a hotel na stránke sľuboval skvelú polohu, All Inclusive 24 hodín, širokú ponuku športových a zábavných aktivít a izbu s výhľadom na more. Nemali sme príliš veľké očakávania, predsa len to nebude špičková kvalita za takú cenu. No my nie sme nároční, bývali a cestovali sme už v horších podmienkach. Letelo sa až z Prahy, no tam sme sa dostali autom a zaparkovali sme pri letisku (cena okolo 42 €/8 dní).

V rezorte nám pridelili vlastný bungalov s veľkou izbou, kúpeľňou s WC a sprchovacím kútom a s veľkou terasou so sedením a výhľadom na more. Zatiaľ sme boli veľmi milo prekvapení. No aj keď bolo po sezóne, teploty sa pohybovali okolo 32 stupňov, jeden deň sa dokonca vyšplhali až na 38 stupňov. Na recepcii nám povedali, že klimatizácia je dostupná len do septembra a potom ju centrálne vypínajú. Vraj súcitia s nami a trpia tak isto. Noci boli úmorné, každú chvíľku sme boli v sprche a potili sme sa vo vlastnej šťave. No dni boli krásne teplé a slnečné, voda nás vždy príjemne schladila.

Ako to prebiehalo?

Keďže toto bola naša premiéra dovolenky cez cestovku, nemali sme ani tušenie ako to funguje. No v skratke, kúpila som zájazd, na letisku na základe pasu nám vydali letenky, nasadli sme a vystúpili sme na letisku v Džerbe, kde nás čakala česká delegátka. Tá nám podala brožúru s dôležitými informáciami o hoteli a dohodnutý transfer nás zaviezol do hotela. Tam sme sa vybavili na recepcii a následne nám pridelili izbu. Takto easy-peasy to bolo.

Mac & Lubix

Potrebujete vedieť cudzí jazyk?

Nie. Bohato vám postačí slovenčina, čeština alebo poľština. Keďže je to dlhoročne obľúbená destinácia Čechov a Poliakov, tak personál sa výborne naučil tieto jazyky a s ľahkosťou sa s nimi dohovoríte. My sme to skúšali párkrát po anglicky, no veľmi sme neuspeli.

Zaujímavosť: domáci (personál hotela, pouličný predajcovia, taxikári) hovoria veľmi dobre po česky a poľsky. 

Bazén či more?

Za nás určite more. Nemáme veľmi radi celodenné kúpanie, stačí nám pár minút vo vode a máme dosť. No až teraz som objavila čaro mora. Vlny, ktorými sa necháte unášať. 

Hotel bol vybavený jedným plaveckým bazénom a jedným detským. Keďže bolo po sezóne, hotel nebol až tak natrieskaný, takže ležadlo ste si ľahko našli a aj zaplávali v bazéne. Voda v bazéne bola o čosi chladnejšia než tá v mori. K moru sme sa dostali o pár metrov ďalej od bazéna. Pred rezortom bola hotelová pláž s ležadlami a barom, no kúsok bola verejná pláž, na ktorej bolo minimum ľudí. 

My sme využívali len verejnú pláž, pretože voda tam bola čistučká, na rozdiel od tej hotelovej, kde sa nachádzali riasy. Okolie rezortu bolo čisté, no v tej verejnej časti sa potulovali odpadky, plastové fľaše a celé to nezanechávalo veľmi príjemný dojem. Keďže na ostrove sa o odpadky nikto nestará, tak to aj vyzerá.

Popri pláži chodili predajcovia, ponúkali jazdu na jet ski, ťavách a ďalšie aktivity, ktoré ste mohli využiť.

Mňam, či nie?

Raňajky, obedy aj večere prebiehali v hlavnej reštaurácii formou bufetu. Na raňajky sa podávali vajíčka na rôzny spôsob, zelenina, šunky (chutili ako pneumatika), cereálie, jogurty, kašičky a sladké pečivo. Na obed bol výber z množstva jedál, napríklad pizza, ryby, mäso na rôzny spôsob, dezerty, ovocie či zeleninové šaláty. Večere boli v podobnom duchu ako obedy. Každý deň sa jedlá snažili obmieňať, no plus-mínus to chutilo rovnako. Nebola to žiadna Michelinská kuchyňa, no stále myslite na tú cenu, tým pádom to bolo OK. Čo nám ale chýbalo, boli morské plody. Veď sme pri mori, tak kde sú krevety, mušle či chobotnice? No asi len v tom mori a nie na našom tanieri. Ale vyriešili sme to po svojom, vybrali sme sa po pláži do neďalekej reštaurácie a dali sme si obrie krevety a kalamáre. A to vám poviem, to bolo nebíčko v papuľke.

Celodenne sa podával aj miestny alkohol a nealkoholické nápoje, či už studené alebo teplé. Okrem hlavnej reštaurácie bol k dispozícii pool bar pri bazéne a lobby bar pri recepcii.

Zábava

Cez deň animátori vymýšľali rôzny program ako hádzanie šípok, vodné pólo či vodný aerobic. Večer vždy hral pán na klávesoch, raz sme mali vystúpenie brušnej tanečnice či tuniského folklóru, usporiadali hudobný kvíz, karaoke, no a každý jeden večer hrala pesnička, ktorá sa nám zavŕtala do mozgu ako plevel. Keď ju nepustili aspoň 5x za deň, tak ani raz. Bola to tamojšia rezortová pesnička, na ktorú sa všetci chytili za plecia a spravili obrovský vláčik a tancovali. Prvý večer sme sa zapojili, no keď sa to opakovalo 5x denne a každý deň, znenávideli sme ju. Dám vám sem odkaz.

Dovolenka po našom
Leňošenie na pláži

Výlety

Naše dni pozostávali z obžerstva, leňošenia na pláži alebo pri bazéne či šlofíkov. Jeden deň sme si spravili výletný, kde sme išli na okruh ostrovom. Cestovka ponúkala niekoľko výletov, napríklad spomínaný okruh ostrovom, návštevu krokodílej farmy či jednodenný výlet na Saharu.

Okruh ostrovom sme si vybrali hlavne kvôli počasiu, kedy boli znesiteľné teploty, iné výlety sa konali v deň, keď bolo ukrutných 38 stupňov.

Výlet začal pri Rímskej ceste, ktorá predstavuje jedinú suchozemskú cestu medzi Džerbou a pevninou. Pokračovali sme do dedinky Guellala, kde sme navštívili keramickú dielňu s ukážkou výroby priamo na mieste. Po ceste sme mali zastávku v parfumérii, odkiaľ som si odniesla nádherne voňavé parfumované oleje. Z toho sa teším doteraz. Ďalej sme smerovali do Múzea národných zvykov a tradícií, kde nám delegátka hovorila viac o ich kultúre, zvykoch a živote. Bolo to zaujímavé, no naša skupina bola dosť veľká a miestnosti múzea dosť stiesnené, tak som radšej postávala vzadu, kde som až tak dobre nepočula o čom rozpráva. K výletu patrí aj dedinka Er Riadh, kde sa nachádza tuniská galéria pod šírim nebom – Djerbahood. Prechádzate sa malebnými uličkami s budovami zdobenými grafiti maľbami od umelcov. No a zakončili sme to nákupom v miestnych obchodíkoch so suvenírmi, koreninami a všetkým možným.

Nebáť sa zjednávať

Tak asi ako v každej arabskej krajine platí, že treba zjednávať. Predajcovia sa vám budú snažiť predať všetko, no nedajte sa. Treba byť rázny, ale zároveň pokorný a slušný. Väčšinou nenájdete cenovky, a ak aj áno, sú napísané dosť nezrozumiteľne. Ak sa dostanete k plateniu, predajca vám dá aj niekoľkonásobne prepálenú cenu, a tu začína to pravé umenie a trpezlivosť. Dá vám kalkulačku a tam napíše sumu, ktorú chce a vy napíšete sumu, ktorú ste ochotný vy zaplatiť. A takto sa dohadujete aj niekoľko minút. Ak nechce povoliť, nebojte sa otočiť, poďakovať a povedať, že je to veľa peňazí a odísť. O pár sekúnd na vás začne volať a dá vám cenu, akú ste chceli. Pre nich je to šport, zábava a potom si vás oveľa viac vážia, keď zjednávate. Väčšina z nich vám to navrhne hneď, že poďme sa teraz dohodnúť na cene a zjednávať. Nedajte sa oklamať!

Výhody All inclusive dovolenky cez cestovku

  • Bezstarostnosť a ušetrený čas
  • Vybavené ubytovanie, strava, transfer
  • Služby delegáta
  • Skvelé pre tých, čo nevedia cudzí jazyk
  • Ideálne pre dôchodcov
  • Zábavný program každý deň

Nevýhody all inclusive dovolenky cez cestovku

  • Plánovanie vlastného programu
  • Obmedzená flexibilita
  • Veľká možnosť unudenia sa
  • Určite nie pre dobrodruhov a spoznávateľov
  • Opakujúce sa jedlo
  • Často vyššia cena (mimo first a last minute)

Aký verdikt dávame my?

Ja a Lubix sme sa jednohlasne zhodli na verdikte: takýto typ dovolenky maximálne raz za 5 rokov. Nie je to nič pre nás, my sme dobrodruhovia, spoznávatelia a hlavne cestovatelia ako sa patrí. Chýbala nám tá voľnosť, flexibilita, kontrola nad celým plánovaním, nasávanie kultúry, miestnych zvykov priamo na vlastnej koži. Áno, oddýchli sme si, ale po pár dňoch sme sa veľmi tešili domov. Bola to určite skúsenosť a len sme sa utvrdili v tom, čo sme už dávno vedeli. Milujeme cestovanie na vlastnú päsť a zažívať nečakané dobrodružstvá, aj tie horšie aj tie lepšie. To k tomu patrí, to nám vytvára spomienky a formuje nás to. Tak cestujte!

Love
Picture of Mac & Lubix | DoubleTravel

Mac & Lubix | DoubleTravel

AHOJ! Sme Mac & Lubix. Milujeme cestovanie, spoznávanie nových krajín, kultúr. Radi sa s vami podelíme o zážitky z ciest, pridáme zaujímavé tipy, ktoré vám pomôžu s plánovaním vašich zážitkov.

Zdieľať článok na:
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *